Berkshire Hathaway pasirodė esanti viena geriausių visų laikų investicijų. Ar vis tiek turėtumėte pirkti?
Nedaug akcijų pasirodė taip gerai Berkshire Hathaway (BRK.A -0,29 %) (BRK.B -0,40 %). Nuo 1965 m. akcijų vertė padidėjo beveik 4 000 000 %! 10 000 USD investicija dabar būtų verta daugiau nei 350 mln.
Žmogus, dėl kurio buvo įmanoma sugrįžti, – Warrenas Buffettas – vis dar prie vairo. Bet ar dėl to akcijas galima pirkti šiandien?
Taip Berkshire pasikeitė nuo 1965 m
Grąža, kurią matote iš ilgalaikės Berkshire istorijos, džiugina akį. Bet ar jie vis dar aktualūs? Tiesa ta, kad didžioji dauguma Berkshire sugrįžimų įvyko labai anksti jos istorijoje.
Pavyzdžiui, devintajame dešimtmetyje Berkshire akcijos per vienerius metus išaugo daugiau nei 30 proc. šešis kartus. 1985 metais akcijų vertė padidėjo beveik dvigubai. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį Berkshire akcijų grąža per kalendorinius metus nebuvo 30 %.
Tiesą sakant, pastaraisiais dešimtmečiais Berkshire akcijoms sekėsi gana gerai. Tačiau tiesa ta, kad apskritai jos augimo tempas smarkiai sulėtėjo. Tai nereiškia, kad šiandien tai yra bloga investicija, tačiau nesitikėkite, kad iš šių akcijų grąžos bus 4 000 000 %. Jis tiesiog per didelis, kad būtų galima skelbti tokius didžiulius pelnus. Kad akcijos padidėtų net 400%, jos turėtų tapti didžiausiomis viešai prekiaujamomis akcijomis pasaulyje.
Šiandien Berkšyras yra didžiulis konglomeratas. Jai priklauso įmonės, veikiančios visuose žemynuose ir apimančios vienus didžiausių konkurentų tokiuose svarbiuose sektoriuose kaip energetika, finansai ir technologijos. Pavyzdžiui, jai priklauso 165 mlrd Apple vien akcijų. Norėdamas perkelti adatą, Berkshire turi įdėti milžiniškas pinigų sumas, apribodamas verslo, į kurį gali investuoti, visumą. „Didžiausias grąžos rodiklis, kokį aš kada nors pasiekiau, buvo šeštajame dešimtmetyje“, – 1999 m. investuotojams sakė Buffettas. „Aš nužudžiau Dow. Turėtumėte pamatyti skaičius. Bet tada aš investavau žemės riešutus. Neturėti daug pinigų yra didžiulis struktūrinis pranašumas.”
Kaip matysime, Berkshire akcijos vis dar gali būti perkamos, bet dėl kitos priežasties, nei buvo anksčiau.
Nestatykite tik už Warreną Buffettą
Šiuo metu Warrenui Buffettui yra 93 metai. Apskritai jis yra gana sveikas ir aktyvus versle. Tačiau norėdami lažintis dėl Berkshire akcijų ilgalaikėje perspektyvoje, turite būti tikri ne tik Buffetto sumanumu investuoti.
Laimei, Buffettas subūrė neįtikėtiną investicinę komandą su garsiais vardais, įskaitant Todd Combs ir Ted Weschler, kuri vis labiau prižiūrėjo vis didesnes Berkshire portfelio dalis. Pagal Finansiniai laikaitai buvo Combs arba Weschler, kuris inicijavo Berkshire Apple poziciją, vieną iš jos sėkmingiausi statymai pastaraisiais metais.
Tačiau dėl didžiulio Berkshire dydžio ilgalaikis statymas už Berkshire šiandien labiau priklausys nuo efektyvaus turto paskirstymo nei nuo superžvaigždžių statymų. Todėl gera žinia, kad Buffetto paveldėjimo planuose yra ne tik pasitvirtinusių investuotojų, tokių kaip Combsas ir Weschleris, bet ir veteranai verslo vadovai, tokie kaip Gregas Abelis ir Ajitas Jainas.
Abelis tapo „MidAmerican“ (vėliau pervadinto į „Berkshire Energy“) generaliniu direktoriumi 2008 m., o nuo 2018 m. yra ne draudimo operacijų viceprezidentas. Tikimasi, kad galiausiai jis perims generalinio direktoriaus pareigas. Tuo tarpu Jainas greičiausiai išliks savo pareigas prižiūrėti Berkshire draudimo operacijas. Jis paliko McKinsey 1986 m. ir pradėjo dirbti su Buffett bendrovės draudimo segmente. Ir Abelis, ir Jainas turėjo daug metų, jei ne dešimtmečius, kad įrodytų save Buffettui. Visi ženklai rodo, kad pora, taip pat Combsas ir Weschleris, yra pagrindiniai Berkshire ateities sprendimų priėmėjai.
„Berkshire“ akcijos istoriškai nėra pigios, o jų buhalterinė vertė yra 1,6 karto didesnė. O bendrovės grąža pastaraisiais metais buvo daug mažesnė nei praėjusiais dešimtmečiais. Tačiau įmonės rezultatai ir toliau atitinka arba viršija pelną S&P 500. Nesitikėkite, kad šios akcijos per naktį pavers jus milijonieriumi, bet vis tiek prasminga kantriems investuotojams, norintiems diversifikuoti savo portfelį su aukštos kokybės verslu, kurį valdo patikimi vadovai.
Ryanas Vanzo neturi pozicijų nė vienoje iš paminėtų akcijų. „Motley Fool“ turi pareigas ir rekomenduoja „Apple“ ir „Berkshire Hathaway“. „Motley Fool“ turi a atskleidimo politika.