Liwonde nacionalinis parkas yra vienas gražiausių Malavyje. Įsikūręs pietiniame Malombe ežero gale, į pietus nuo Malavio ežero ir netoli Mozambiko sienos. Liwonde su neįtikėtinu laukinės gamtos reintrodukcija ir perkėlimu yra laukinės gamtos prieglobstis.
„Liwonde“ yra istorija apie parką, grįžusį nuo sunaikinimo slenksčio, o dabar „Big-5“ safario paskirties vietą ir vieną iš pagrindinių Malavyje saugomų teritorijų. Kai turizmas į Malavį buvo visų laikų žemiausias, 548 km² parkas sunyko. Paaštrėjo brakonieriavimas ir žmonių bei laukinių gyvūnų konfliktas. Kai parke buvo daugiau vielinių spąstų nei laukinių gyvūnų, stambūs žinduoliai ir plėšrūnai išnyko. Liwonde buvo terminalo nuosmukio parkas.
Neįtikėtinos netoliese esančio Majete laukinės gamtos rezervato sėkmės paskatintas Malavio nacionalinių parkų ir laukinės gamtos departamento (DNPW) ir ne pelno organizacijos Afrikos parkai užmezgė į ateitį orientuotą partnerystę. 2015 m. Afrikos parkai prisiėmė atsakomybę už Liwonde valdymą ir pradėjo kruopštų procesą, kad parką paverstų gyvybinga ekosistema ir perspektyvia safario vieta. Ne mažiau svarbus buvo gerų santykių tarp parką supančių bendruomenių ir paties parko kūrimas – jokia saugoma teritorija negali klestėti, nedavusi naudos savo kaimynams. Per pastaruosius 9 metus Liwonde buvo išrastas ir atgaivintas.
Po labai veiksmingų apsaugos teisėsaugos priemonių, naudojant pažangias technologijas laukinei gamtai apsaugoti ir stebėti bei pašalinus daugiau nei 40 000 vielinių spąstų, atėjo laikas sugrąžinti gyvūnus.
2017 m. Afrikos parkai pradėjo atkurti Livondės plėšrūnų populiaciją, sugrąžindami gepardus, kurių parke nebuvo šimtmetį. Po to 2018 m. vėl buvo įveisti liūtai. 2021 m., po 60 metų nebuvimo, Liwonde gavo 8 nykstančių Afrikos laukinių šunų gaują. Pasisekė, viena iš patelių buvo nėščia, o po šešių savaičių būryje gimė devyni jaunikliai – pirmoji laukinių šunų vada, gimusi Malavyje per dešimtmečius! 2019 m. 17 juodųjų raganosių buvo perkelti iš Pietų Afrikos į Livondą – vieną didžiausių tarptautinių juodųjų raganosių perkėlimų istorijoje. Dabar klestinti Liwonde ekosistema taip pat palaiko didžiules daugiau nei tūkstančio buivolių bandas, o parkas taip pat yra viena geriausių vietų Afrikoje pamatyti nykstančią sabalo antilopę. Laukinės gamtos perkėlimas ir pakartotinis introdukcija pavertė Liwonde tikra Malavio laukinės gamtos prieglobsčiu.
Deja, 2022 m. lapkritį Livonde įvyko tragedija. Suaugusių laukinių šunų GPS antkakliai nutilo ir po ilgų paieškų stebėjimo komanda rado visą 18 negyvų būrį. Apnuodytas. Tragedija. Tačiau kai kuriose naujausiose įdomiose naujienose Afrikos laukiniai šunys sugrįžo į Livondę! 2024 m. vasarį į Livondę iš Pietų Afrikos atvyko nauja laukinių šunų gauja. Kelias savaites praleidę laikymo bomoje aklimatizacijai, šunys buvo paleisti į krūmą ir dabar laisvai klaidžioja parke.
Viena iš plėšrūnų skaičiaus padidėjimo Livonde privalumų buvo oro valytojų sugrįžimas. Kai 2015 m. parką perėmė Afrikos parkai, grifų nebuvo. Šiandien užregistruota šimtai pastebėjimų iš mažiausiai šešių grifų rūšių. Neskaitant grifų, paukščiai Livonde yra išskirtiniai ištisus metus – užregistruota daugiau nei 460 rūšių paukščių, įskaitant kai kuriuos specialius paukščių paukščių paukščius, tokius kaip Lilianos meilės paukščiai, Pelo žvejybinės pelėdos, Boehmo bitės ir Livingstouno musės.
Kada aplankyti Liwonde
Geriausias laikas aplankyti Liwonde yra sausas sezonas, nuo balandžio iki spalio. Kadangi parkas yra sausas, laukiniai gyvūnai telkiasi aplink likusį upių sistemų vandenį. Tačiau lietaus sezonas turi savo privalumų. Kai pirmosios perkūnijos aptemdo lapkričio naktis, krūmynas iš tikro dulkių dubens virsta smaragdo žaliu rojumi.
5 priežastys apsilankyti Liwonde
1. Vieni geriausių upės dramblių, krokodilų, begemotų ir bendrosios laukinės gamtos stebėjimo Afrikoje.
2. Reto ir labai nykstančio juodojo raganosio namai.
3. Pasakiški į katedrą panašūs miškai su geromis buivolių ir sabalų antilopių populiacijomis.
4. Nuostabūs palmėmis nusagstytų salpų vaizdai.
5. Paukščių stebėtojo prieglobstis, iš kurio galima lengvai apžiūrėti pelėdą pelėdą, Boehmo vabzdžius, Lilian meiliuosius paukščius ir Livingstouno musių gaudyklę.
Kur apsistoti
Kaip viena iš geriau saugomų Afrikos paslapčių, „Liwonde“ patirtis yra neįtikėtinai vertinga už pinigus, nes yra pigių ir aukštos klasės apgyvendinimo variantų.
Viskas, ko reikia norint suplanuoti kelionę 2024 m
Kuthengo stovykla
Įsikūrusi didelėje atviroje lygumoje, besidriekiančioje Shire upės link Liwonde nacionaliniame parke, Malavyje, rasite Kuthengo stovyklą su keturiomis erdviomis safario palapinėmis, kurių kiekvienoje yra vonia ir lauko dušas, įsitaisiusi tarp karštligės medžių ir baobabų. Nuo nuotykių kupinų žaidimų ir pėsčiųjų safarių iki ramių pasiplaukiojimų valtimis po didingą Šyro upę ar atsivėsinimo giliame baseine – kiekvienas ras kažką.
„Mvuu Lodge“ ir „Mvuu Camp“.
Mvuu Lodge, pasislėpęs tarp nuostabių Šyro karštligės medžių, žiūri į Namagogodo lagūną, ištekančią iš parko vidaus upės link. 5 patogūs nameliai su palapinėmis su privačiomis apžvalgos aikštelėmis, 3 įspūdingi nuošalūs liukso numeriai su giliais baseinais ir lauko dušais kiekviename kambaryje. Tai puiki vieta ankstyviems rytiniams pasivaikščiojimams krūmais, lėtam plaukiojimui Shire, jaudinančiai žaidimams ar prasmingiems bendruomenės užsiėmimams.
Mvuu stovykla turi įspūdingą apžvalgos tašką ant Shire upės krantų. Upė yra laukinės gamtos magnetas ir į savo krantus pritraukia daugybę faunos. Stovykla, kurią sudaro 14 vienetų, yra erdvių akmeninių ir drobinių namelių ir specialiai sukurtų šeimyninių palapinių derinys. Įspūdingoje šiaudinio valgomojo ir poilsio erdvėje atsiveria nuostabus vaizdas į upę, kurią įrėmina du dideli baobabai. Vakarienės kartais rengiamos po žvaigždėmis specialiai sukonstruotoje bomoje. „Mvuu Camp“ yra puikus pasirinkimas šeimyninėms kelionėms ir geriausiai tinka šeimoms su mažesniais vaikais, nes čia yra įrengtas dviejų miegamųjų namelis.
Chimwala Bush stovykla
„Chimwala Bush Camp“ yra savarankiškam gyvenimui pritaikyta stovykla, kurią sudaro keturi drobiniai apartamentai su palapinėmis su akmeninėmis sienomis ir akmeninis šeimos kotedžas, kuris yra atskirtas nuo pagrindinės stovyklos. Iš paaukštintos šiaudinės centrinės zonos – holo, valgomojo, baro ir baseino – atsiveria vaizdas į Shire upę ir žemiau esančią salpą. Stovykla stovi ant Činguni kalvos mopanų ir miombo miško šešėlyje. Chimwala turi perimetro tvorą. Stovykla yra giliai parke, šalia produktyviausių žaidimų stebėjimo aikštelių. 2024 m. Chimwala Bush Camp bus paverstas pilnai aprūpinta stovyklaviete, o šeimyninis kotedžas liks be maitinimo. Stovyklą valdo Afrikos parkai, o 100% Afrikos parkų uždirbtų turizmo pajamų atitenka gamtos apsaugai ir vietos bendruomenėms.
Ar jums patiko šis straipsnis?
Gaukite panašų turinį tiesiai į gautuosius.
Norėdami pateikti formą, savo naršyklėje įgalinkite JavaScript